Hunger Games: Aréna smrti

22.05.2014 15:03

 

"JISKRA ZAŽEHNE POŽÁR. A POKUD SHOŘÍME MY, VY SHOŘÍTE S NÁMI."

 

Autorka: Suzanne Collins

Série: Hunger Games

Překlad: Dušek Zdík

Počet stran: 328

Nakladatelství: Fragment

Žánr: dystopie

 

Anotace:

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger Games ZAČÍNAJÍ...!

V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země zvaná Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska... Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit?

 

Děj:

Severní Amerika už dávno není taková jako dřív, z jejich trosek vznikla nová země Panem s hlavním městem Kapitolem a třinácti okolními kraji. Jen jednou se kraje pokusily vzepřít kruté vládě Kapitolu a zaplatili za to obrovskou cenou, naprostým zničením třináctého kraje a každoročním pořádáním Hladových her, které mají pobavit obyvatele Kapitolu a ostatním nahnat hrůzu a udržet si jejich poslušnost.

Každý rok jsou z krajů vylosováni dva splátci, chlapec a dívka ve věku dvanáct až osmnáct let. Ti se pak musí utkat v předem připravené aréně, v krutém souboji na život a na smrt.

Šestnáctiletá Katniss Everdeenová žije ve Dvanáctém kraji. Žije spolu s matkou a svou sestrou Prim. Katniss má kamaráda Hurikána. Spolu s ním chodí po lese (do kterého je však vstup přísně zakázán) a loví zvěř. Tu pak vyměňují na černém trhu za pečivo apod. V den sklizně, kde se vybírají splátci do "Hladových her", vyberou její sestru Prim, ale Katniss se přihlásí jako dobrovolník. Jako druhý splátce je vybrán Peeta Mellark. Jsou odvezeni do Kapitolu, kde mají jen pár dnů, aby se připravili k boji a naučili se jak přežít. Jako trenér je jim přidělen vítěz jednoho ročníku Hunger games. Věčně opilý Haymitch, který je z jejich kraje. A i když se zdá na první pohled naprosto neschopný a jediné co ho zajímá je jeho kořalka, ukáže se, že moc dobře ví co dělá. Večer před vpuštěním do arény řekne Peeta v jednom z živě vysílaných rozhovorů jednu velmi překvapivou odpověď.

Jste zvědaví co se stane v aréně? Jestli přežije Katniss nebo Peeta? ... Jestli chcete dobrou radu....: přečtěte si to. Stojí to za to;) :3

 

Hlavní postavy:

Katniss: Ano, tahle statečná dívka, která svou odvahu prokazuje už od začátku. Chodí do lesa lovit zvěř, což je mimochodem zakázané, aby uživila svou rodinu. Přihlásí se místo své sestry Prim do Hladových her, i když si myslí, že nemá šanci přežít. Neohroženě ukazuje svůj vzdor při loučení s Route. Její nekonečná starost a vytrvalost, když se stará o Peetu... i když mě zarazilo její počínání na konci vůči Peetovi.... Osobně Katniss nějak speciálně ráda nemám.. To jak si zahrávala s Peetou i s Hurikánem... No prostě tohle bylo od Kat ne zrovna ... spravedlivé vůči těmto dvoum klukům.

Peeta: mmm... další fešák z knížky. Je oddaný, čestný, citlivý, chytrý a úžasně zábavný. Chce zůstat svůj. Nechce, aby jej změnili, aby mu vzali jeho vlastní osobnost. Peetu zničí to, co mu řekne na konci a mě je ho zatraceně líto. Tohle trhlo srdce i mně. Ten trojuhelníček Peeta-Katniss-Hurikán,... to je jako Bermudský trojuhelník.... nevyřešená záhada, koho má vlastně Kat ráda. 

 

A konečně... moje hodnocení:

Ach jo. Škoda, že tahle trilogie má jen tři knížky:( Je to super knížka :333 .... Je parádně popsané prostředí a zajímavé postavení všech krajů... to se mi hodně líbilo.. Navíc námět nějaké arény, kde splátci bojují o svůj vlastní život nejen s protivník, ale i s přírodou samotnou, s dehydratací, s hladověním, atd. ... O.o ... aj karamba. Prostě nemám slov:D  spousta částí mi vyrazily dech.  Napínalo mě to O.o ... prostě jsem si tuhle knížku prožila, lovila jsem s Katniss, řešila jejich problémy, cítila naději, když vyhlásili, že můžou vyhrát oba dva ze stejného kraje... a líbala Peetu^^ano, ano, nemohla jsem si tuhle poznámku odpustit. Toho kluka miluju ... i filmové ztvárnění se sexy Joshem Hutchersonem :P :333

Prostě si to přečtete :D .... a hotovo :DD

.

.

.

.

Ještě úryvek:)

„Nechci, aby mě tam změnili. Aby mě proměnili v netvora.“
Koušu se do rtu a připadám si vedle něj méněcenná. Zatímco já dumám o dostupnosti stromů, Peeta se snaží přijít na to, jak si zachovat vlastní totožnost. Čistotu duše. „Chceš říct, že nikoho nezabiješ?“ ptám se.
„Ne, až přijde čas, uritě budu zabíjet jako všichni ostatní. Nemohu se vzdát bez boje. Jen si pořád přeju, aby se mi podařilo vymyslet způsob, jak… jak ukázat Kapitolu, že mu nepatřím. Že jsem víc než figurka v jejich hrách,“ říká Peeta.
„Jenže nejsi,“ namítám. „Nikdo z nás není víc. Tak celé hry fungují.“

 

Hunger Games: Aréna smrti

Datum: 13.12.2014

Vložil:

Titulek: itcnwspykmj@gmail.com

On a 50-minute t
[url=https://www.tmba.org.tw/abzofadonisusedcarsai.asp?nike-roshe-run-mens-c-40_41.html][/url]
<a href="https://www.tmba.org.tw/abzofadonisusedcarsai.asp?nike-roshe-run-mens-c-40_41.html" title=""></a>

Datum: 06.12.2014

Vložil: Nike Free Run 2 Shoes

Titulek: tzryhuop@gmail.com

Datum: 05.12.2014

Vložil: Nike Air Max 95 360

Titulek: leqaewfbobn@gmail.com

Přidat nový příspěvek